vyrábějte si elektřinu sami

Vyhledávání

Solární květina

18.03.2011 17:54

Květina, která vyrábí elektřinu

Jednou z cest k úsporám za energii je síla Slunce. „Ale když ty velké černé panely vypadají tak hnusně!“ postesknete si. Omyl! Některé jsou nádherné! Síla Slunce se bude využívat čím dál víc. Vlastní solární kolektory si dnes pořizují velké společnosti jako General Motors nebo Mercedes. Největší sluneční elektrárnu světa plánuje i Evropská unie, hodlá panely pokrýt velkou část Sahary. Podle plánů by jen tři procenta pouště se slunečními kolektory dokázaly zajistit většinu energie pro celou Evropu!

To je všechno pěkné, ale co běžní lidé s rodinnými domky nebo dokonce obyvatelé paneláků? I ti dnes už mají možnost, jak získat pro svou domácnost zadarmo sílu slunečního záření. Novinek přibývá jako slimáků po dešti – a některé jsou opravdu zajímavé.

Například japonský vynález představený na nedávném energetickém veletrhu v Tokiu: solární panel ve tvaru květiny. Společnost Japan's Advanced Industrial Science and Technology (AIST) představila prototyp zelené solární baterie s pohyblivými částmi. Kolektor má tvar květiny, dá se snadno umístit třeba do okna a energie se dá využít například na nabíjení baterií do mobilu nebo na další maličkosti.

 
Zpět

© 2008 Všechna práva vyhrazena.