Jak se vyrábí solární panely
15.05.2009 21:40Solární panely se dají použít různě. Kromě umístění na dům, což vám sice nepokryje spotřebu elektřiny, ale umožní vám platit o něco méně, je možné postavit například solární elektrárnu. Vzhledem k tomu, že má česká republika mít do roku 2010 minimálně 8 % energie z obnovitelných zdrojů, poskytuje na ně dotaci. Takže v praxi můžete dostat dotaci na postavení solární elektrárny (až 50 % a zvýhodněnou půjčku na pořízení) nebo můžete vyrobenou elektrickou energii výhodně prodávat, protože po dobu 15 let vám stát garantuje minimální výkupní cenu 13,20 Kč za kWh.
Instalace solárních elektráren jsou například v Dubňanech (47 kWp), německém Pasově (277 kWp) nebo ve španělské Murcii (1,5 MWp), která bude dokončená příští rok. Ještě větší bude instalace ve španělském Hellinu, která bude mít výkon 24 MWp a bude polohovaná, což znamená, že články se budou během dne natáčet, aby byly stále kolmo ke slunci a měly největší účinnost.
Pro srovnání. Vodní elektrárna v Praze na Štvanici má výkon 5,6 MW, jeden blok v Temelíně má asi 1000 MW a uhelná elektrárna Chvaletice má instalovaný výkon 4x200 MW. Loňská spotřeba Prahy byla asi 6000 GWh.
Kromě běžného použití se u solárních článků uvažuje také u dalších možnostech. Například k pohánění vodních pump v oblastech bez elektřiny, napájení zařízení k úpravě vody pro Afriku a jiné země aj. Jedna vzorová instalace už běží i v mongolské vesnici, kde spolu s dieselagregátem pokrývá veškeré potřeby vesnice. Novinkou jsou například osvětlené čekárny na zastávkách, které zkoušejí v Japonsku. Přes den solární články dodávají energii do akumulátorů, v noci se tato používá pro svícení LED diodami, takže osvětlení čekárny je naprosto samostatné a nevyžaduje další přívod elektřiny.
Jak se vyrábí solární články
Při vstupu musíme oželet nejzajímavější část výroby, tedy zpracování křemíku řezáním paprskem vody, napařování PN přechodu, který je příčinou fungování článku a nalepování drátků, které odvádějí výsledné napětí z článků.
Zde se již používají hotové plátky monokrystalického a polykrystalického křemíku. Další zpracování je poloautomatické.
Jednotlivé řady článků automat vyskládá na plochu skla a následuje první vizuální kontrola (vzadu) a ruční spojování.
Ruční propojování jednotlivých řad článků do velikosti celkového panelu.
Články už leží na skle, které je chrání a směruje sluneční světlo.
Další zpracování je poloautomatické.
zdroj technet.cz
———
Zpět